Cechy osób z wysoką motywacją osiągnięć wg Murraya
- Eliza Śliwińska
- 20 lut 2018
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 cze 2018

Henry Murray jest prekursorem badań nad motywacją osiągnięć. W swojej koncepcji potrzeb wprowadził do psychologii pojęcie potrzeby osiągnięć, inicjując kolejne naukowe dążenia zmierzające do poznawania zjawiska dążenia do sukcesów w różnych obszarach życia. Na gruncie owych badań zostało opracowane pojęcie motywacji osiągnięć w ujęciu Schulera i Prochaski. Wśród dyspozycji osób z wysoką motywacją osiągnięć wymienionych przez Murray'a znajdują się:
1. Pewność siebie
2. Wysokie osiągnięcia w nauce
3. Aktywne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności
4. Niska podatność na wpływy ze strony innych ludzi
5. Skłonność do przyjmowania odpowiedzialności osobistej
6. Potrzeba obserwacji efektów własnego działania
7. Skłonność do ponoszenia umiarkowanego ryzyka
8. Brak podejmowania ryzyka w postaci destrukcyjnych zachowań impulsywnych takich jak hazard
9. Wysoka skuteczność i szybkość uczenia się pomyślnej realizacji zadań
10. Słaby poziom realizacji zadań nieciekawych
11. Wysoka skuteczność realizacji zadań atrakcyjnych poznawczo
12. Niższe wyniki w aktywnościach nie wzbudzających w jednostce wiary w pomyślne rezultaty
13. Wyższy poziom realizacji zadań pozwalających jednostce na przewidywanie dużego prawdopodobieństwa sukcesu.
Powyższe, zaproponowane przez Murray'a cechy zostały poddane kolejnym analizom, w konsekwencji których powstawały coraz to nowe teorie motywacji osiągnięć. Jednakże już ten prekursorski zarys teoretyczny pokazuje, jak ważny jest wskaźnik motywacji do osiągnięć w kontekście sukcesu i jakości życia.
*wymienione powyżej informacje nie mogą być wykorzystywane w formułowaniu indywidualnych diagnoz, wymieniam je tu w celu ogólnej orientacji - czym jest motywacja osiągnięć, jakie praktyczne znaczenie pełni w kontekście sukcesu i efektywności zawodowej oraz dlaczego warto zajmować się poznawaniem tego aspektu funkcjonowania człowieka. Źródłem precyzyjnych informacji o poziomie motywacji osiągnięć są profesjonalne badania psychologiczne realizowane adekwatnymi narzędziami testowymi, których podstawy teoretyczne od czasu koncepcji Murraya uległy stosownym udoskonaleniom.
Autorstwo:
Eliza Śliwińska
Psycholog, redaktor naczelna Psychologii Rozwoju Osobistego
Jeśli w Państwa opinii powyższy artykuł może okazać się pomocny dla innych odbiorców, prosimy o udostępnienie. W ten sposób promują Państwo wartościowe treści i zachęcają nas do dalszej pracy. Udostępniamy Państwu możliwość zapisania się do bezpłatnego Newslettera, dzięki któremu umożliwiamy chętnym czytelnikom, bieżące śledzenie naszych nowości.
Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do odwiedzania naszej strony.
Comments