top of page

Autoterapia - recenzja

  • Zdjęcie autora: Eliza Śliwińska
    Eliza Śliwińska
  • 20 lut 2018
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 1 cze 2018



Doskonałym przewodnikiem w pracy nad sobą z wykorzystaniem założeń nurtu poznawczo – behawioralnego jest Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki Magdaleny Stanek. Autorka, psycholog i terapeuta poznawczo – behawioralny, przedstawia najważniejsze założenia pracy nad poprawą jakości życia z wykorzystaniem technik psychoterapeutycznych, przedstawia zakres problemów, w jakich z pomocą mniejszej pozycji można podjąć samodzielne działania w kierunku wprowadzania dobrych zmian we własnych funkcjonowaniu. W książce przedstawione są fachowe informacje na temat istoty wybranych zaburzeń, dzięki czemu czytelnik otrzymuje wiarygodne źródło informacji na temat doświadczanych przez siebie trudności takich jak:


- chroniczne zamartwianie się

- doświadczanie lęku i niepokoju (lęk przewlekły)

- lęk paniczny (ataki paniki) postrzegane często jako problemy ze zdrowiem somatycznym (np. z sercem, przewidywanie nieuchronnej śmierci, przy czym adekwatne badania wykluczają możliwość istnienia takiego stanu)

- zaburzenia depresyjne

- trudności w radzeniu sobie ze złością

- trudności w zaakceptowaniu porażki, niepowodzenia

- praca nad dysstresem (nadmierny, utrudniający sprawne funkcjonowanie)

- budowanie dobrych relacji interpersonalnych i zdrowa komunikacja

- trudności w akceptacji siebie i innych

- obecność zachowań niesprzyjających zdrowiu i deficyt zachowań prozdrowotnych.


Ekspercki opis trudności obniżających komfort życia jednostki i jej otoczenia, wraz z cennymi wskazówkami na temat możliwości i sposobu wprowadzania korzystnej zmiany. Dzięki książce czytelnik otrzyma:

informacje potrzebne do zrozumienia założeń omawianego nurtu terapeutycznego

możliwość wykonania testu podatności na pracę poznawczo-behawioralną

poznania sposobu rozpoznawania myśli automatycznych, przekonań kluczowych i pośredniczących

informacje potrzebne do samodzielnej pracy w celu wprowadzania korzystnych zmian w swoim życiu

Sądzę, że dla wielu odbiorców książka może okaże się zachętą do podjęcia udziału w oddziaływaniach terapeutycznych wspólnie z certyfikowanym specjalistą i w takiej konsekwencji niniejszej lektury upatruję znaczną moc pomocową tej pozycji. Do zapoznania się z Autoterapią, Magdaleny Stanek zachęcam także osoby, które aktualnie są w trakcie poznawczo-behawioralnego procesu terapeutycznego. Zrozumienie podłoża założeń omawianego nurtu oraz znaczenia analizy własnych myśli, emocji, reakcji i zachowań, może wzmocnić motywacje do często niechętnie wypełnianych dzienniczków emocji. Myślę, że czas zainwestowany w czytanie owej pozycji jest czasem dobrze zainwestowanym. Jako zagorzały przeciwnik wielu opartych na subiektywnych doświadczeniach i bogatych w rozmaite błędy poradników, do lektury poradnika Autoterapia z serii Samo Sedno, wydawnictwa Edgard szczerze zachęcam wszystkich czytelników.


















Autorstwo recenzji:

Eliza Śliwińska

Psycholog, redaktor naczelna Psychologii Rozwoju Osobistego


Jeśli w Państwa opinii powyższy artykuł może okazać się pomocny dla innych odbiorców, prosimy o udostępnienie. W ten sposób promują Państwo wartościowe treści i zachęcają nas do dalszej pracy.


Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do odwiedzania naszej strony.


Comentarios


bottom of page