Łza, łzie nie równa
- Eliza Śliwińska
- 20 lut 2018
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 cze 2018

Czy wiesz, że..?
Ludzie płaczą nie tylko na skutek uczucia smutku czy rozpaczy. Wydzielanie łez następuje na skutek doświadczania emocji o znaku ujemnym* jak i emocji o znaku dodatnim, takich jak: gniew, radość, uniesienie. Płaczemy również na skutek oddziaływań czynników drażniących.
Skład chemiczny wywołanych pobudzeniem układu siatkowatego (rąbkowego) różni się od chemicznego składu łez wywołanych drażnieniem.
W jednym z badań dokonano chemicznej analizy łez wydzielanych przez osoby badane w konsekwencji oglądania filmu wywołującego wzruszeniem oraz łez występujących u osób wdychających startą cebulę. Zaobserwowano, że łzy będące odpowiedzią na czynnik emocjonalny zawierają więcej protein od łez wywołanych podrażnieniem.
Okazało się również, że ilość wydzielanych łez była większa w sytuacji, gdy badani płakali na skutek doświadczania emocji.
Literatura:
*znak emocji - termin wprowadzony przez Reykowskiego (1974,1975), źródło: Teorie emocji i motywacji. Rozważania psychologiczne, (2002), Gasiul, H., Wydawnictwo UKSW
** badania Frey i Langshed (1985), źródło: Zimbardo, P., Psychologia i życie (1999), PWN, Rozdz: Emocje, stres i psychologia zdrowia
Autorstwo:
Eliza Śliwińska
Psycholog, redaktor naczelna Psychologii Rozwoju Osobistego
Jeśli w Państwa opinii powyższy artykuł może okazać się pomocny dla innych odbiorców, prosimy o udostępnienie. W ten sposób promują Państwo wartościowe treści i zachęcają nas do dalszej pracy. Udostępniamy Państwu możliwość zapisania się do bezpłatnego Newslettera, dzięki któremu umożliwiamy chętnym czytelnikom, bieżące śledzenie naszych nowości.
Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do odwiedzania naszej strony.
Comments