top of page
  • Zdjęcie autoraEliza Śliwińska

Czy wiesz, że..?

Zaktualizowano: 1 cze 2018



Czy wiesz, że rzut w dal to aktywność specyficznie ludzka?


Komu z nas nie zdarzyło się rzucać na odległość? Rzucić w dal kamieniem, piłką, rzutką, bukietem ślubnych kwiatów? Nic prostszego. Tymczasem wykonując tę pozornie prozaiczną czynność, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, iż jest to aktywność wysoce zaawansowana ewolucyjnie. Okazuje się, że zdolność rzucania w dal jest cechą typową ludzką. Rzut przedmiotem w tył lub w przód jest formą ruchu niemożliwą do wykonania dla pozostałych przedstawicieli królestwa zwierząt.


(…) rzut na odległość jest typowo ludzką formą ruchu i, jak wynika z obserwacji prymatologów, żadne zwierzę nie posiada takiej umiejętności (np. małpa rzuca jedynie z góry w dół) [cyt. Wolański, Pařizkova, 1977, "Sprawność fizyczna a rozwój człowieka", Warszawa, Sport i Turystyka, s. 17]

Kiedy więc następnym razem będę: uczestniczyć w grze zespołowej, opartej na rzucaniu piłką; obserwować jak dziecko rzuca kamieniem w wodę („puszcza kaczki”); czy oglądać rozgrywki sportowe, w których lekkoatleta rzuca dyskiem, mogę zdać sobie sprawę, że oto właśnie wydarza się działanie, na które składały się zmiany trwające miliony lat ewolucji.


Autorstwo artykułu:

Eliza Śliwińska

Psycholog, redaktor naczelna Psychologii Rozwoju Osobistego


Jeśli w Państwa opinii powyższy artykuł może okazać się pomocny dla innych odbiorców, prosimy o udostępnienie. W ten sposób promują Państwo wartościowe treści i zachęcają nas do dalszej pracy.


Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do odwiedzania naszej strony.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page